Banka Slovenije predstavila dokument za održivi oporavak

Bez autora
Jul 18 2014

Slovenska središnja banka predstavila je u četvrtak dokument kojim upozorava da problemi u slovenskom gospodarstvu nisu zaključeni nakon što su krajem prošle godine dokapitalizirane najveće banke jer je potrebno riješiti i vrlo veliku korporativnu zaduženost. Lani je došlo do preokreta dokapitalizacijom nekih banaka, ali smo opet na raskrižju i osjećaj sigurnosti koji sugeriraju sadašnji podaci može se pokazati kao varljiv, rekao je na konferenciji za novinare guverner slovenske središnje banke Boštjan Jazbec. Dodao je da zbog velike zaduženosti poduzeća Sloveniji sada prijeti da se nađe u "začaranom krugu" u kojemu bi banke opet morale biti spašavane iz proračuna, odnosno na račun poreznih obveznika.

Banka Slovenije predstavila dokument za održivi oporavakSlovenska središnja banka predstavila je u četvrtak dokument kojim upozorava da problemi u slovenskom gospodarstvu nisu zaključeni nakon što su krajem prošle godine dokapitalizirane najveće banke jer je potrebno riješiti i vrlo veliku korporativnu zaduženost.

"Lani je došlo do preokreta dokapitalizacijom nekih banaka, ali smo opet na raskrižju i osjećaj sigurnosti koji sugeriraju sadašnji podaci može se pokazati kao varljiv", rekao je na konferenciji za novinare guverner slovenske središnje banke Boštjan Jazbec. Dodao je da zbog velike zaduženosti poduzeća Sloveniji sada prijeti da se nađe u "začaranom krugu" u kojemu bi banke opet morale biti spašavane iz proračuna, odnosno na račun poreznih obveznika.

Dokument o održivom ponovnom pokretanju gospodarstva, koji su izradili stručnjaci u središnjoj banci, zato, među ostalim, predlaže učinkovito smanjivanje zaduženosti poduzeća i poticanje investicija.

"Trebamo jasnu, konzistentnu i koherentnu politiku, trebamo biti otvoreni za vlasničke investicije, a moramo riješiti i institucionalne regulatorne prepreke koje ta ulaganja trenutačno onemogućavaju", kazao je guverner Jazbec.

U središnjoj banci naglasili su da je potrebno povećati djelotvornost zakonodavnog i pravosudnog sustava, smanjivanje dugova i restrukturiranje gospodarstva te da treba poboljšati bilance banaka i uspostaviti dugoročnu stabilnost javnih financija.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik